شهید جهاد عماد مغنیه

شهید جهاد عماد مغنیه، مسئول نیروهای ضربتی حزب الله لبنان و فرزند عماد مغنیه از فرماندهان ارشد حزب الله بود که در سال ۲۸ دی‌ماه سال ۹۳ در بازدید میدانی از شهرک الامل در قنیطریه سوریه مورد حمله تروریستی اسرائیل قرار گرفت و شهید شد.

جهاد عماد مغنیه

نگاهی به زندگی شهید جهاد عماد مغنیه

شهید جهاد عماد مغنیه، "جواد" 12 اردیبهشت 1370 (1991م) در "طیربا" لبنان در خانواده‌ای مبارز متولد شد. پدرش، عماد مغنیه، نام برادر شهیدش در مبارزه با صهیونیست‌ها را برای وی انتخاب کرد.

شهید جهاد مغنیه فرزند حاج رضوان بود که 23 سال قوی‌ترین سرویس‌های جاسوسی اسرائیل را به سخره گرفته و آنها نتوانسته بودند او را پیدا کنند. به همین دلیل در پی این سال‌ها صهیونیست‌ها دو برادر حاج رضوان یعنی عموهای جهاد عماد مغنیه به نام‌های فواد و جهاد را به شهادت رساندند.

شهید جهاد عماد مغنیه، چهارمین شهید از خانواده مغنیه می‌باشد. وی یک خواهر و یک برادر با نام‌های فاطمه و مصطفی دارد.

وی همواره در کنار پدرش که از فرماندهان ارشد حزب الله لبنان بود، حضور داشت و پس از شهادت پدرش، رابطه تنگاتنگی با سید حسن نصرالله و سردار سلیمانی داشت، بطوری که برخی از سید حسن نصرالله و سردار قاسم سلیمانی به عنوان پدران معنوی وی یاد می‌کنند.

تحصیلات

شهید جهاد مغنیه تحصیلات عالیه را در رشته‌ مدیریت در دانشگاه آمریکایی بیروت، یکی از بهترین دانشگاه‌های خاورمیانه شروع کرد. تنها یک درس باقی مانده بود تا مدرکش را بگیرد که به مقام والای شهادت نائل شد.

فعالیت‌های شهید جهاد مغنیه در حزب الله

در طول سال‌های جنگ داخلی سوریه، حزب‌الله توانست به کمک ایران و سوریه زیرساخت‌های «جولان» را به دست بگیرد و پایگاه مهمی در آنجا دایر کند. مسئول اول این پایگاه شهید جهاد مغنیه، پسر شهید عماد مغنیه بود و مسئول دوم نیز «سمیر قنطار» است که در سال ۲۰۰۸ در توافق تبادل اسرا، میان اسرائیل و حزب الله آزاد شد.

حزب الله خطوط دفاعی گوناگونی را در این منطقه به وجود آورده و نزدیک به هزار نفر را در آن خطوط مستقر کرده است تا به این ترتیب از عبور بنیادگراهای سنی از سوریه به خاک لبنان جلوگیری کند.

روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در گزارشی ادعا کرده که خمپاره کاتیوشای ۱۰۷ میلیمتری که در جریان جنگ اسرائیل علیه غزه در تابستان گذشته از جولان به سمت اسرائیلی‌ها شلیک شد نیز از سوی عناصر حزب الله در این منطقه شلیک شده بود.

اهمیت منطقه جولان و حضور موثر جهاد مغنیه

سازمان امنیت نظامی ارتش آزاد به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد حزب الله، جهاد مغنیه را مسئول پرونده «جولان» کرده است.

این چهره مخالف سوری همچنین گفت که: «نیروهای مسلح ارتش آزاد دریافته‌اند که حزب الله تا چه اندازه در منطقه جولان نفوذ دارد، تا آنجا که توانسته است بر منطقه استراتژیک «تل الحاره» مسلط شود. اطلاعات به دست آمده حاکی از آن است که مراکز وابسته به حزب الله امکانات ویژه‌ای در اختیار دارند که می‌تواند آنها را به واحدهای مستقر در مرزهای جولان مرتبط کند.»

اهمیت این منطقه زمانی افزایش یافت که مخالفان مسلح توانستند پیشروی‌هایی در این منطقه داشته باشند و کنترل گذرگاه «قنیطره» و منطقه «تل الحاره» را به دست گیرند. اتفاقی که تأثیری بسیار در نقشه استراتژیک منطقه گذاشت.

بعد از آن حزب الله متوجه این منطقه شد و با حمله گسترده توانست کنترل این مناطق را به دست بگیرد و نیروهای مخالف سوری را به عقب براند.

سخنان جهاد مغنیه

شهید جهاد مغنیه بارها در مناسبت‌های مختلف به بالای منبر می‌رفت و سخنرانی می‌کرد که بارزترین آنها سالگرد ترور پدرش در دمشق بود که در سال ۲۰۰۸ انجام شد.

متن این سخنرانی به شرح زیر است:

«ما در مواجهه با مرگ، رسیدن به شهادت و بزرگی را انتخاب کرده‌ایم؛ ما فرزندان کسانی هستیم که مرگ راه آنها را نمی‌شناسد؛ چراکه آنها به وسیلۀ مرگ در مسیر خدا صعود کرده‌اند و به زندگی و نشاط و بشارت دست یافتند؛ زندگی که جز کسی که ابرها از دیدگانش کنار رفتند آن را احساس نمی‌‌کند؛ از این رو آنچه را که کسی ندیده می‌بیند و آنچه که به قلب کسی خطور نکرده به قلب وی خطور می‌کند.

ما فرزندان کسانی هستیم که در راه دفاع از مرزهای وطن جز زیبایی چیزی ندیدند. وطنی که ما شرم داریم آن را رها کنیم، هر چقدر تهدید هم باشد؛ ما سربلند می‌ایستیم و افتخار می‌کنیم که میوه‌های سال‌ها جهاد با چشمانی باز هستیم، با اختیار و اخلاص، چشمانی که با عشق و اراده با شهادت بسته شدند.

ما فرزندان مدرسه‌ای هستیم که در آنجا یاد گرفتیم آزاد زندگی کنیم، ما امنیت را از دشمن التماس و گدایی نمی‌کنیم؛ ما حق خود را با خون‌هایمان که برای سربلندی نذر شده و بر آزادگی ایستاده است، باز پس می‌گیریم.

ما یاد گرفتیم که اگر سلاحت را در جنگ خونین بیرون نیاوری، برده‌ای خواهی شد در بازار برده‌فروشان که رحم و مروتی دیگر در آنجا نیست.

ما امروز اینجا آمدیم تا به دشمن صهیونیستی بگوییم که اگر خونی را ریختی، این خون‌ها جوی‌هایی می‌شود در مسیر قدس و فلسطین. ما آمده‌ایم که به مجاهدان و مبارزانی که در مسیر شهدا گام برمی‌دارند بگوییم که ثبات زمین از پافشاری‌های شماست و ثبات آسمان از ثبات شما می‌باشد و ما و شما قسم خورده‌ایم که سلاح‌هایمان را رها نسازیم و مرزها را ترک نکنیم.

ما امروز اینجا آمدیم تا بگوییم ما در مسیر شما گام برمی‌داریم؛ مسیر عشق و جهاد، مسیر تصمیم برای پیروزی. ای شیخ راغب، ای سید عباس و ای حاج عماد، شما چراغ‌هایی بودید که راه را روشن ساختید و چراغ‌ها در پی شما و در راه شما روشن شدند؛ ما برای تمامی جهانیان خواهیم گفت که چگونه آزادی بدست می‌آید و چگونه با خون پیروزی محقق می‌گردد.

اما در آخر سخن التفاتی به آقا و مولایمان صاحب العصر و الزمان -روح من و همگان فدای خاک پای ایشان باد- می‌کنیم؛ ای آقا و مولای ما، برای ما نزد خدای متعال شهادت طلب کن که ما تا آخرین نفس در راه خدا ایستادیم و بزرگترین آرزوی ما در این راهِ پر از قربانی و فیض و سرور این است که خود و ارواحمان را فدای این خط مقدس سازیم؛ در زیر پرچم حزب الله و با چتر پیروزی خدا[وند] متعال.

بسم الله الرحمن الرحیم؛ أُذن للذين يقاتلون بأنهم ظُلموا، وإنّ الله على نصرهم لقدير؛ به آنان كه جنگ بر آنها تحميل می‌شود رخصت جهاد و نبرد داده شد، زيرا به آنها ستم شده، و البته خداوند بر يارى آنها كاملا تواناست.

(سوره حج، آیۀ ۲۹)

آخرین کلام ما حمد و سپاس پروردگار جهانیان است.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

اولین حضور آشکار جهاد عماد مغنیه

اولین بار وقتی مردم با چهره جهاد مغنیه آشنا شدند که او در مراسم ختم والده سردار سلیمانی شرکت کرده بود. فرزند خوش ‌سیمای حاج رضوان درست پشت سر سردار ایستاده بود و به میهمان خوش‌‌آمد می‌‌گفت. گاهی شانه‌‌های سردار را می ‌بوسید و سردار گاه بر می‌‌گشت و با او نجوا می‌‌کرد. رابطه صمیمانه حاج قاسم و این جوان او را در کانون توجهات قرار داد. سردار گاه او را به بعضی‌ از میهمانان معرفی می‌‌کرد و آنها با لبخند او را در آغوش می‌‌کشیدند.

شهادت
بر اساس اعلام حزب ‌الله لبنان، ۱۸ ژانویه ۲۰۱۵ سالروز پایان جنگ ۲۲ روزه غزه و شکست اسراییل در این جنگ، گروهی از رزمندگان حزب الله در حین بازدید میدانی از شهرک «الامل» در «قنیطریه» سوریه مورد حمله موشکی اسرائیل قرار گرفتند.

این حمله تروریستی هنگامی روی داد که دو خودروی نیروهای مقاومت لبنان در حال بازدید از منطقه مرزی جولان اشغالی بودند.

یک بالگرد اسرائیلی، دو موشک به نقطه‌‌ای در جنوب سوریه شلیک کرد. این بالگرد رژیم صهیونیستی نقطه‌‌ای در شهرک «مزرعة الامل» در منطقه «قنیطره» در جنوب سوریه را هدف قرار داد.

کانال ده تلویزیون رژیم صهیونیستی اعتراف کرد که رژیم صهیونیستی در پشت هجوم «قنیطره» قرار داشته و هدف، ترور یکی از فرماندهان حزب الله بوده است که جهاد عماد مغنیه و «محمد عیسی»، مسئول نیروهای ضربتی حزب الله لبنان، در این حمله به شهادت رسیدند. اسامی شهدای این حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به شرح زیر است:

فرمانده شهید محمد عیسى (ابو عیسى الاقلیم)

شهید جهاد عماد مغنیه (جواد عطوی)

شهید مجاهد سید مهدی محمد ناصر الموسوی (سید مسلم)

شهید مجاهد سید علی فؤاد حسن (سید امیر)

شهید مجاهد سید حسین حسن حسن (ابو زهراء)

شهید المجاهد حسین اسماعیل الاشهب (قاسم)

شهید سردار سرتیپ محمدعلی الله داد

پیکر شهید جهاد مغنیه در کنار آرامگاه پدرش، شهید عماد مغنیه در «ضاحیه جنوبی» در مقبره «روضة الشهیدین» مزار سربازان شهید مقاومت به خاک سپرده ‌شد.

علت ترور جهاد مغنیه از دید تحلیلگران صهیونیسم

تحلیلگران صهیونیستی اعلام کردند که تصمیم ترور جهاد مغنیه از سوی شخص بنیامین نتانیاهو نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی صادر شده بود.

به ادعای این تحلیلگران، این فرمان پس از آن صادر شد که سازمان ضد اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی "آمان" مدعی شده بود که جهاد مغنیه بر فرماندهی نیروهای حزب الله که در بخش غیر اشغالی بلندی‌های جولان سوریه مستقر هستند، نظارت دارد.

طبق اعلام این تحلیلگران، در نتیجه "موشه یعلون" وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی پیشنهاد این حمله و ترور جهاد مغنیه را به نتانیاهو می‌‌دهد و به وی می‌گوید: «جهاد مغنیه مسئول انفجارهای اخیر در نزدیکی مرزهای رژیم صهیونیستی بوده است».

همچنین طبق اعلام تحلیلگران صهیونیست، نتانیاهو ترور جهاد مغنیه را یک نوع موفقیت برای تحکیم جایگاه خود همزمان با انتخابات وقت این رژیم قلمداد کرد.

واکنش حزب الله لبنان به اقدام تروریستی علیه فرماندهانش

حزب‌الله لبنان در واکنش نسبت به ترور فرماندهان حزب الله در جولان اعلام کرد که: «با روش و مقیاسی که فعلاً پرده از آن برنمی‌دارد، به حمله بالگرد رژیم صهیونیستی و کشته شدن فرزند عماد مغنیه پاسخ می‌دهد.»

"الکس فیشمن"؛ تحلیلگر نظامی روزنامه صهیونیستی "یدیعوت آحارونوت"، بر این باور است که اعلام رسمی ایران برای تشییع جنازه شهدای این عملیات از جمله شهید جهاد مغنیه به معنای پیامی برای افکار عمومی منطقه‌ای و جهانی با این مضمون است که: «ما قصد واکنش داریم...» و در چنین حالتی همه بازیگران تجمیع قوا خواهند کرد و به حالت آماده‌باش در خواهند آمد؛ از ارتش لبنان تا نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل در جنوب لبنان و ارتش اسرائیل در شمال.

بیانیه حزب الله

حزب الله لبنان با صدور بیانیه شماره یک خود تأکید کرد شمار زیادی از خودروهای نظامی ارتش اسرائیل در عملیات گردان‌های "شهدای القنیطره" در مزارع اشغالی "شبعا" منهدم و شمار زیادی از نظامیان این رژیم به هلاکت رسیدند.

در ادامه این بیانیه آمده است؛ کاروان نظامی رژیم صهیونیستی با تسلیحات موشکی مناسب هدف قرار گرفت.
مبارزان حزب الله لبنان در این عملیات بزرگ در مزارع اشغالی "شبعا" از موشک‌های ضد زره هدایت شونده استفاده کردند.

جواب کوبنده حزب الله به اسرائیل

حزب الله لبنان در پاسخ به حملۀ هوایی ارتش اسرائیل در القنیطره سوریه، 28 ژانویه 2015 بر اثر کمین بر سر راه یک کاروان ارتش رژیم صهیونیستی در منطقه "برکه النقار" در مزارع "شبعا"، 9 خودروی ارتش اسرائیل در مزارع "شبعا" را منهدم کرد و در این عملیات 17 صهیونیسم به هلاکت رسیدند و یک نفر اسیر شد.

شبکه "المیادین" اعلام کرد فرمانده تیپ ویژه "گولانی" ارتش اسرائیل در این عملیات موفقیت‌آمیز حزب الله به هلاکت رسید.

"آسوشیتدپرس" هم اعلام کرد در این کاروان اسرائیلی چند افسر بلندپایه این رژیم نیز حضور داشتند. در این حال منابع اسرائیلی اعلام کردند که نظامیان تیپ ویژه "گولانی" هدف حمله حزب الله به مزارع شبعا بودند.

پیامدهای عملیات حزب الله در شبعا

به ‌دنبال عملیات پیچیده حزب‌الله، صهیونیست‌ها، شهرک‌‌نشینان را به پناهگاه‌ها هدایت کرده و چند فرودگاه غیرنظامی را تعطیل کردند. مقامات رژیم اشغالگر همچنین در جلسه‌ای اضطراری تلاش کردند موقعیت به ‌وجود آمده را بررسی کنند. آنها با گلوله‌باران بخشی از جنوب لبنان تلاش کردند به عملیات حزب‌الله پاسخ دهند. همزمان سازمان ملل تلاش‌هایی را برای آتش‌بس میان دو طرف انجام داد.

هراس صهیونیست‌ها از قدرت مقاومت در منطقه در حالی به اوج رسید که این عملیات بازتاب وسیعی در سطح رسانه‌‌ای یافت و روزنامه عرب ‌زبان "رای‌الیوم" نوشت: «حزب الله سیلی دردناکی به اسرائیل زد.»

ویژگی‌های شهید جهاد مغنیه

جهاد فردی بی‌نظیر بود. وی یک مبارز بزرگ بود. همانگونه که می‌دانید حاج عماد مغنیه تنها یک عنصر مقاومت در لبنان محسوب نمی‌شد، بلکه در تمامی کشورهای اسلامی فعالیت می‌کرد و خدمات زیادی به کشورهای مختلف از جمله عراق، فلسطین، سودان، حتی ایران و دیگر کشورها ارائه کرد.

جهاد مسئول یک پرونده بسیار حساس بود؛ «پرونده جولان اشغالی» و فرماندهی گروهی از اعضای مقاومت را در جولان عهده‌دار شده بود. جهاد، ویژگی‌های خود را از خصایص شخصیتی حاج عماد کسب کرده بود. وی در واقع نسخه کوچک شده حاج عماد محسوب می‌شد. تمامی توانایی‌های جهاد از جمله قدرت مدیریت، قدرت برقراری ارتباط با مردم و محبت به آنها همگی نشأت گرفته از ویژگی‌های شخصیتی حاج عماد بود. جهاد تمام تلاش خود را کرد تا از گنجی به نام عماد مغنیه نهایت بهره‌برداری را داشته باشد. اگر ما شخصیت عماد مغنیه را نشناسیم، شخصیت جهاد را هم نخواهیم شناخت. جهاد یکی از ثمرات عماد محسوب می‌شود.

حاج عماد پیش از شهادت، بسیار به جهاد رسیدگی می‌کرد. وی جهاد را به کلاس‌های آموزش نظامی می‌فرستاد و مهارت‌های مختلف را به او آموزش می‌داد. علاوه بر این، حاج عماد تلاش بسیاری را برای تقویت جهاد در زمینه‌های فرهنگی و علمی به کار بست. جهاد تلاش گسترده‌ای برای فراگیری علوم مختلف داشت. در فراگیری و هضم و بهره‌برداری از علوم مختلف بسیار سریع عمل می‌کرد. حتی در مواقعی که جهاد بنابر دلایل مختلف از جمله شرایط سنی قادر به فراگیری برخی از علوم در فضای دانشگاه نبود، به مطالعه دقیق کتاب‌های مربوط به حوزه مورد علاقه‌اش می‌پرداخت و بدون رفتن به دانشگاه هر آنچه را که اراده می‌کرد، فرا می‌گرفت.

در همین ارتباط خاطره‌ای به یاد دارم که جهاد برایم تعریف کرد. وی زمانی که یازده سال داشت از طریق شبکه المنار برای فراگیری برخی توانایی‌های فنی از جمله آشنایی با نرم افزارهای پیشرفته و نحوه استفاده از آنها به سوریه رفت. وی با افرادی به دمشق رفته بود که به مراتب سن و سال بیشتری از وی داشتند. زمانی که استاد برگزاری کلاس مذکور در حال توضیح و شرح نحوه بهره‌برداری و استفاده از نرم افزارهای پیشرفته بود، به ناگهان جهاد خطاب به وی می‌گوید که اطلاعات شما در این زمینه اشتباه است، چراکه برای استفاده از این نرم افزارها می‌توان از راه‌های دیگری نیز بهره برد که به مراتب آسان‌تر از راهی است که شما معرفی می‌کنید.

بدون شک شهادت پدر انقلاب بزرگی در درون جهاد به وجود آورد. وی تصمیم گرفت تمامی مهارت‌هایی را که حاج عماد از آنها برخوردار بود، فرا بگیرد. دقت کنید؛ جهاد این مسأله را زمانی مطرح می‌کند که تنها یازده سال داشت. پس از آن، استاد برگزاری کلاس از وی پرسید: تو از کجا به چنین اطلاعاتی دست یافته‌ای؟ وی در پاسخ گفت: «پدرم چندین کتاب در این زمینه داشت که من با مطالعه آنها و سپس تکرار و تمرین، توانستم این مطالب را یاد بگیرم.»

یکی از ویژگی‌های بارز جهاد این بود که اگر به علمی احتیاج نداشت، هیچ‌گاه سراغ یادگیری آن نمی‌رفت. بارها من به وی پیشنهاد خواندن کتاب‌های مختلف را دادم، اما وی در پاسخ می‌گفت که در صورت خواندن این کتاب‌ها و فراگیری آنچه که در آنها آمده، مسئولیت بزرگی بر دوشم گذاشته خواهد شد و باید به آنچه که یاد گرفته‌ام عمل کنم. بنابراین تلاش می‌کرد تا آنچه را که شک نداشت می‌تواند و می‌خواهد که به آن عمل کند، فرا بگیرد.

و اما مادر گرامی شهید جهاد و همسر صبور شهید عماد مغنیه، یکی از شیرزنان لبنانی است که درس ایمان و صبر و شجاعت را از حضرت زینب علیهاالسلام به ارث برده است. خواهر شهید جهاد می‌گوید: «مادر من یک زن فوق‌العاده است. وقتی خبر شهادت بابا رسید، رفت دو رکعت نماز خواند. همه ما را مادرمان آرام کرد. بدون اینکه حرفی مستقیم به ما بزند، وقتی دید در مواجه با پیکر بابا بی‌تاب شده‌ایم، خطاب به بابا گفت: «الحمدالله که وقتی شهید شدی، کسی خانواده‌ات را به اسارت نگرفت و به ما جسارت نکردند.» همین یک جمله ما را آن قدر خجالت داد که آرام شدیم. بعد خودش رفت و وقتی مراسم تشییع برگزار می‌شد، یک ساعت در قبری که برای بابا آماده کرده بودند ماند و قرآن و زیارت عاشورا خواند.

خبر شهادت جهاد را هم که شنید همین طور.» دلم سوخت وقتی پیکر جهاد را دیدم. مثل بابا شده بود. خون‌ها را شسته بود، ولی جای زخم‌ها و پارگی‌ها بود. جای کبودی و خون مردگی‌ها. تصاویر شهادت بابا و جهاد

0 نظرات

ارسال نظرات