دستبند چرم با نگین فیروزه تبت

فیروزه سنگی است که در طیف رنگی آبی آسمانی تا سبز متغیر است. فیروزه در مصر به سنگ زندگی مشهور است.

فیروزه تبت

تاریخچه سنگ فیروزه

فیروزه یکی از اولین سنگ‌هایی است که به دلیل رنگش استخراج شد. رنگ آن بسته به میزان آهن و مس موجود در ترکیب، از آبی آسمانی تا سبز متغیر است. فیروزه سنگی بسیار پیچیده و وسواسی است؛ چرا که برای تشکیل آن باید نوع مناسب مواد معدنی در مکانی مناسب به مدتی بسیار بسیار طولانی (میلیون‌ها سال) بماند. مصریان فیروزه را «سنگ زندگی» نامیدند، قدیمی‎ترین جواهراتی که با این سنگ ساخته شده، چهار گردنبند است که در دستان جسد مومیایی ملکه «زر» یافت شده است؛ او در حدود سال 5500 پیش از میلاد بر مصر فرمانروایی کرده است.

فیروزه در تبت از احترام زیادی برخوردار بوده و در تمام دوران زندگی شخص همراهش می‌شد. به عنوان پول رایج و سنگی با ارزش دادوستد می‌شده که حتی از طلا هم گرانبهاتر بوده است. درجه سختی فیروزه 6 است و ساختار کریستالی سه شیب دارد.

مس عامل اصلی شروع فرایند تشکیل فیروزه است. فعل و انفعالات گرمایی ناشی از ماگماهای داغ آتشفشانی هنگام حرکت به سطح زمین، فلدسپات‌های مجاور آنها را تجزیه کرده و آلومینیوم آزاد می‌کند، اسید فسفر یکی که از آپاتیت‌ها (سنگ‌هایی که معمولاً نزدیک معادن مس یافت نمی‌شوند) می‌گذرد، فسفر مورد نیاز واکنش را فراهم می‌کند. سفره‌های آب زیرزمینی نیز بایستی به مدت میلیون‌ها سال زیر سنگ‌های میزبان فیروزه باشند. در حین اینکه زمین جابه‌جا شده، کوه‌ها افراشته شدند و دریاها شکل گرفتند و ناپدید شدند، این مخازن مس، آلومینیوم و فسفر باید تحت فشار باقی می‌ماندند تا کاملاً خشک شوند.

خواص درمانی و متافیزیکی سنگ فیروزه

فیروزه به خاطر قدرت دفعش معروف است و وقتی روی بخشی از بدن که دچار بیماری است قرار داده شود، بیماری به درون سنگ کشیده شده و از بدن خارج می‌شود. این سنگ با تغییر رنگ، خبر از سلامت بدن و هاله می‌دهد. فیروزه برای به دست آوردن ثروت استفاده می‌شود، اگر به عنوان هدیه به شخصی داده شود، برای دریافت کننده ثروت و خوشبختی به همراه دارد. فیروزه زندگی زناشویی را نیز هماهنگ می‌کند. سنگی آرامش‌بخش و تسکین دهنده اعصاب و برای رفع افسردگی و خستگی، کارایی سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد، کمک به ترمیم بافت‌ها، دارای اثرات ضد التهابی و زدودن سموم، تصفیه ریه‌ها، تخلیۀ گلو درد، تقویت چشم‌ها و درمان آب مروارید، کمک به درمان روماتیسم، نقرس، مشکلات معده و بیماری‌های ویروسی، پاک کردن مراکز انرژی بدن اثیری، پاکسازی ذهن، نماد سخاوت، صداقت و محبت.

از جمله خواص سنگ فیروزه این است که به همراه هر کسی که باشد، از برق گرفتگی، غرق شدن، نیش جانوران موذی، نظر بد و قتل و کشته شدن در امان است و محفوظ می‌ماند، با کسانی که مزاج بادی دارند موافق می‌باشد. فیروزه در اثر تغییرات هوا زمانی درخشنده و زمانی تار و مکدر می‌گردد.

 
روایات دینی و مذهبی دربارۀ سنگ فیروزه

در فضیلت و خواص فیروزه روایت‌های بسیاری از ائمه اطهار علیهم‌السلام و حکما نقل شده است که قابل توجه برای طالبین می‌باشد. از جمله: از امام  صادق علیه‌السلام منقول است هر که انگشتر فیروزه در دست کند، فقیر نمی‌شود و به سند معتبر از مفضل عمر منقول است که گفت: روزی به خدمت امام صادق علیه‌السلام رفتم و انگشتر فیروزه در دست داشتم، فرمود که ای مفضل! فیروزه سیرگاه دیده‌های مردان و زنان مومنه است یا دورگردانندۀ دردهاست.

جناب عالم فاضل مرحوم محمدحسن نائینی رحمه‌الله‌علیه در کتاب شریف گوهر شب چراغ گوید: هر که صباح از خواب برخیزد و نظر بر فیروزه اندازد، در آن روز مکروهی به وی نرسد و در غایت فرح و نشاط باشد. همچنین در فیروزه نگریستن موجب درازی عمر باشد و روشنایی چشم را بیفزاید و هر که فیروزه با خود دارد خواب‌های پریشان نبیند و دشمن بر وی ظفر نیابد و از هیچ آفریده نترسد و پیش سلاطین و حکام و زمره خلایق عزیز و مکرم باشد. و همچنین کسی که انگشتر فیروزه به دست کند از گزند حشرات موذی در امان می‌ماند، ولی از خواص آن این است که صاحب چنین انگشتری صولت و هیبت ندارد؛ زیرا فیروزه هیبت را ساقط می‌کند، لذا ملوک و سلاطین آن را به دست نمی‌کنند.

همچنین روایت داریم اولین هدیه‌ای که خداوند به رسول اکرم در غار حراء داد، سنگ فیروزه بود و از طریق جبرئیل به ایشان داده شده است.

معادن سنگ فیروزه در جهان

تقریباً تمامی فیروزه‌ها در نواحی آتشفشانی یافت می‌شوند و بهترین نوع این سنگ جواهر در نزدیکی سطح زمین قرار دارد. این سنگ باید کاملاً خشک شود تا استحکام داشته باشد. معادن فیروزه که در عمق بیشتر قرار دارند، به دلیل اسیدی که ذرات آب زیرزمینی تولید می‌کنند، نرم می‌شوند. یکی از استثناءها معدن کوهستان «لون» در نوادای آمریکاست که غنی‌ترین معدن فیروزه است.

سنگ فیروزه در سراسر دنیا یافت می‌شود و تاریخچۀ آن به عنوان سنگی معنوی به7500 سال پیش باز می‌گردد. فیروزه ایرانی یکی از بهترین فیروزه‌های دنیاست و معادن فیروزه در ایران جزو اولین معادن این سنگ به شمار می‌رود. چین، آمریکای شمالی و جنوبی، عربستان صعودی و تبت نیز، دیگر منابع آن هستند. ویرجینیا معدن یکی از نادرترین انواع فیروزه است که کریستال‌های منشوری شکل دارد.

طریقه نگهداری و شارژ سنگ فیروزه

برای شارژ انرژی سنگ فیروزه کافی‌ست یکبار در ماه آن را به مدت 24 ساعت در یک ظرف آب قرار داده و سپس بین 2 تا 3 ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید تا سنگ کاملاً شارژ شود و بتوانید از خواص درمانی آن استفاده کنید.

 

0 نظرات

ارسال نظرات