سنگ عقیق سبز

عقیق سبز یکی از زیباترین رنگ‌‌های گوهر عقیق محسوب می‌شود. خاصیت مهم این عقیق این است که رنگ سبز در مقابل امواج نور خورشید و در برابر حرارت فاز رنگی‌اش تغییر می‌کند ولی بعد از سرد شدن و بعد از این که در کنار رطوبت قرار بگیرد دوباره به حالت اولیه رنگی خود برمی‌گردد. در ادامه مطلب به تفسیر جامع‌تر این سنگ زیبا پرداخته ایم...

Green agate

عقیق سبز

سنگ عقیق سبز گونه‌ای خاص و ویژه می‌باشد که رنگ سازی کریستال در آن به عهده هیدروکسید نیکل می‌باشد. در نگین‌های عقیق سبز گران قیمت پدیده جالبی که مشاهده می‌شود این است که رنگ سبز در مقابل امواج نور خورشید و در برابر حرارت فاز رنگی‌اش تغییر می‌کند ولی بعد از سرد شدن و بعد از این که در کنار رطوبت قرار بگیرد دوباره به حالت اولیه رنگی خود برمی‌گردد. در خانوادۀ سنگ‌های منشأ گرفته از کوارتز، سنگ عقیق سبز را کریسوپریز (Chrysoprase) هم می‌گویند که اگر به زبان یونانی ترجمه شود معنای تره فرنگی را می‌دهد.

هیچ کدام از گوهرهای موجود در بازار این حد از رنگ آمیزی خلاقانه را ندارند. سنگ عقیق سبز با پرکردن حفره‌ای در میزبان خود ساخته می‌شوند، به همین سبب عقیق همواره به شکل یک برآمدگی گرد با یک گروه دایره با مرکز مشترک مانند تنه بریده شده درخت دیده می‌شود. در بعضی مواقع این دوایر شکلی مانند چشم می‌سازند و در بعضی موارد نیز با شکل‌های فانتزی یا منظره‌هایی زیبا مانند درختان پر از شاخه یافت می‌شوند.

در عهد باستان، این سنگ، حرز بسیار خوبی بوده و از نظر مصونیت جایگاه بسیار خوبی داشته است. حتی نقل شده از خواص عقیق سبز این است که باعث رفع تشنگی شده و مانع بروز تب می‌گردد. افسانه‌هایی وجود دارد که بیانگر استفاده از سنگ عقیق سبز و دیگر انواع آن برای تغییر جهت طوفان می‌باشد.

سنگ عقیق سبز یکی از زیباترین سنگ‌هاست. این نگین با رنگ دلربایش و همچنین با خواص منحصر به فردش می‌تواند انتخاب بسیار خوبی برای انگشترهای زنانه و مردانه و همچنین گردنبندهای زیبا باشد.

معادن عقیق سبز

این گوهر ابتدا در قرن چهاردهم میلادی در شمال کشور لهستان و در ناحیه سیلسیا(Silesia)  یافت شده است که این امر در این محل به علت تمام شدن کانی خوب و خالص انجام نمی‌شود اما به جای آن در شهر کوئینزلند کشور استرالیا بهترین نوع عقیق سبز استخراج می‌گردد. البته معادن متفاوتی برای سنگ عقیق سبز در کشور آمریکا در ایالت‌های اورگان، آریزونا و کالیفرنیا و در کشور آفریقای جنوبی وجود دارد.

نمونه دیگری از سنگ عقیق سبز از سال ۱۹۵۰ از کشور زیمبابوه در قاره آفریقا استخراج می‎گردد که در آن به جای عنصر رنگساز نیکل، عنصر کروم با ایزوتوپ سه ظرفیتی (chromium(III) oxide) سبب تشکیل رنگ سبز در شبکه کریستالی سیلیس می‌باشد و با عناوینی نظیر mtorolite یا mtorodite یا matorolite در سنگ شناسی شناخته شده است. این کانی افزون بر کشور زیمبابوه در بولیوی، غرب قاره استرالیا، آناتولیا (Anatolia) در ترکیه، کوه‌های اورال (Ural mountains) روسیه و کشورهای بالکان مشاهده شده است. از این گونه عقیق سبز نمونه‌های مرتبط با دوران امپراطوری روم باستان به شکل‌هایی چون جواهرات و مُهر باقی مانده است.

متفاوت بودن این دو نوع سنگ عقیق سبز به وسیله یک ابزار جواهر شناسی به نام فیلتر چلسی قابل تشخیص است؛ زیرا که قادر به تشخیص سنگ‌های کروم‌دار همچون زمرد است و عقیق سبز با محتویات کروم را می‌شود به راحتی از گونه نیکل‌دار به وسیله فیلتر چلسی تشخیص داد. در حال حاضر در بازار ایران گونه خالص عقیق سبز استرالیایی کمتر یافت می‌شود و بخشی از نمونه‌های اصل وارداتی مرتبط به کشورهای واقع در آسیای جنوب شرقی و هندوستان است.

خواص عقیق سبز برای روح و روان

 1. از خواص عقیق سبز ایجاد شرایط آرمانی در روح و شادابی و آرامش درونی و برطرف کننده‌ی غم و اندوه و ناراحتی‌های روحی می‌باشد.
 2. این سنگ سبب از بین بردن و دور ساختن انرژی‌های منفی از محیط می‌شود.
 3.  این نگین سبب کاهش خشم و تقویت حسن نیت می‌گردد.
 4.  نگه داشتن این سنگ به سبب امواجی که از خود ساطع می‌کند در منزل فضای دلپذیر و آرامی را خواهد ساخت.
 5.  از دیگر خواص عقیق سبز این است که دردهای عاطفی و احساسی را کاهش می‌دهد. همچنین روابط به هم ریخته و از هم گسیخته را سامان می‌دهد. حسادت، پرخاشگری، ناسازگاری و خودخواهی (خود شیفتگی) را نابود می‌کند و رنج را به عواطف و احساسات مثبت مبدل می‌سازد.
 6.  عقیق سبز سبب تقویت روحیۀ شجاعت و محافظت از خطرات می‌گردد.
 7.  این نگین موجب پاکسازی هاله‌هایی از انرژی‌های منفی نیز می‌گردد.
 8. سبب اعتماد به نفس و روحیۀ جنگندگی در زندگی و قدرت و ایمنی را به شخص نگه‌دارنده‌ی این سنگ می‌دهد. همچنین افکار آزار دهنده را از ذهن دور می‌سازد به همین دلیل برای کودکانی که از کابوس‌های شبانه رنج می‌برند بسیار تأثیرگذار می‌باشد.
 9. گفته شده است این گوهر قوه درک را تقویت کرده و سبب فعال شدن بخش تحلیل مغز و همچنین نقش ایجاد تعادل میان حالت‌های مختلف بدن مانند حالات جسمانی، روانی، احساسی و درونی را دارد.
 10.  از بی خوابی جلوگیری کرده و متضمن خوابی خوب می‌باشد.
 11.  از خواص عقیق سبز می‌توان به کمک به درک بهتر شرایط و یاری در پذیرش حقیقت اشاره کرد. این سنگ همچنین مداوا کننده قدرتمند دردهای عاطفی می‌باشد.
 12.  افزایش قدرت بدنی، تمرکز و حافظه و همچنین تقویت صداقت از خواص عقیق سبز شمرده می‌شود.
 13. این سنگ گوهری الهام بخش است که باعث همسویی داخلی گردیده و برای کارهای تردستی و شعبده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 14.  موجب آرامش می‌شود و درک و حافظه را فعال‌تر می‌کند و همچنین باعث وسعت قوه تحلیل و تمرکز می‌شود.
 15.  از دیگر خواص عقیق سبز می‌توان به خوش‌شانسی و مداواگری اشاره کرد.
 16.  به صورت کلی این سنگ برای تشخیص دوست واقعی از دوست‌نما بسیار موثر است .
 17.  پاکسازی ذهن از افکار منفی و بدی‌ها از دیگر خواص عقیق سبز می‌باشد.
 18.  با عقیق سبز می‌توان به تسهیل ارتباطات در زمان‌ها و شرایط ویژه و دشوار و تقویت توانایی تکلم در جمع و سخنرانی‌ها اشاره کرد.
 19.  این سنگ و دیگر رنگ‌های آن مربوط برج جوزا می‌باشند و باعث تقویت قوۀ عزم و اراده می‌شوند.

 خواص عقیق سبز در سلامتی

  • سنگ عقیق سبز با چاکرای قلب مرتبط می‌باشد. آن را فعال می‌کند و انرژی آن را آزاد می‌سازد.
  • این گوهر با تحریک کردن کبد منجر به خارج کردن سموم از سیستم گوارش و جسم می‌شود.
  • از خواص انگشتر عقیق سبز و به طور کلی دیگر رنگ‌های آن می‌توان به درمان و ترمیم اندام‌ها و مشکلات ناباروری، اختلالات ریوی و غدد تیموس اشاره کرد.
  • در جهت بهبود خستگی‌های ذهنی و جسمی نیز تأثیرگزار است.
  • در زمان دوران بارداری و همچنین در جهت رشد مطلوب جنین مفید می‌باشد.
  • این سنگ تقویت‌کننده‌ی نقاط مختلف بدن و باعث ایجاد تعادل و هماهنگی در بدن است.
  • همچنین خواب شب را برای شخص دارنده‌ی این نگین، آرام، متعادل و شیرین می‌سازد.
  • برای بهبود دیابت و متعادل ساختن درصد قند خون نیز مفید و تاثیرگذار می‌باشد.
  • همچنین در دفع بلایای طبیعی همانند تغییر جهت طوفان، حفاظت از کودکان در خطر مخصوصاً در پرت شدن از ارتفاع موثر است و همچنین در رونق کسب و زندگی نقش به سزایی دارد.
  • این نگین در درمان اختلالات پانکراس و بهتر شدن عملکرد دستگاه گردش خون در بدن موثر است و با قدرت متعادل کنندگی خود شکاف بین مغز و قلب را پر می‌کند.
  • عقیق سبز گوهری حفاظت کننده است و همچنین برای درمان میگرن و سردرد، مشکلات گوارشی، رشد و استخوان‌ها قابل استفاده است.
  • از مهم‌ترین خواص انگشتر و گردنبند عقیق سبز می‌توان به کمک به بهبود سلامت چشم اشاره نمود.

خواص عقیق سبز و دیگر انواع آن در احادیث

 • اثرات و ثواب طاعات به خصوص نماز را افزایش می‌دهد.
 •  انواع مختلف این گوهر باعث ایجاد برکت و خوبی می‌شود و انسان را از فقر و نفاق دور می‌دارد.
 •  در روح و روان انسان آرامش ایجاد می‌کند.
 •  باعث برآورده شدن حاجات می‌شود.
 •  ظاهر و درون انسان را از خطرات مصون می‌دارد.
 • بی‌نیاز ساختن انسان از غیر خدا و رزق مادی و معنوی را افزایش و وسعت می‌دهد.
 •  باعث مصونیت از مکروهات شخصی می‌شود.
 • از دیگر خواص عقیق سبز این است که سبب خوش شانسی و عاقبت به خیری می‌گردد.

فضایل عقیق از نگاه ائمه اطهار

امام حسن عسگری علیه‌السلام فرمودند: «مومن پنج نشانه دارد که یکی از آنها انگشتر در دست راست کردن است که نشانه ایمان به شمار می‌رود».

امام صادق علیه السلام فرموده‌اند: «انگشتر را در دو انگشت آخر دست بگذارید و درون سه انگشت دیگر نگذارید».

روان‌شناسی رنگ سبز

این رنگ رنگی سرد است که نماد طبیعت می‌باشد. همچنین رنگ سبز عقیق بیانگر آسایش، اقبال، حسادت و سلامت می‌باشد. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که این رنگ می‌تواند سبب ازدیاد توانایی خواندن شود. دانش‌آموزان برای یادگیری هرچه بهتر و سریع‌تر می‌توانند یک برگۀ شفاف سبز روی صفحات کتاب خود گذاشته و با آن مطالعه کنند که این امر بسیار در یادگیری موثر است.

از خواص رنگ سبز که در سنگ عقیق سبز وجود دارد این است که تأثیر زیادی در باروری دارد و در لباس عروسی نیز به کار می‌رفته است. از رنگ سبز در چیدمان‌ها به خاطر تأثیرش در آرامش ذهن استفاده می‌گردد. افرادی که محیط فضای کاری‌شان سبز است، کمتر به دردهای گوارشی مبتلا می‌گردند.

تشخیص عقیق اصل از بدل

* سنگ اصل رنگی روشن و خاص دارد اما نوع مصنوعی روشنایی کمتری دارد. نوع معدنی رنگ‌های روشن داشته و دارای رگه‌هایی به طور واضح است. اگر سنگ اصل را با دقت نگاه کنید، لکه‌های کوچکی به رنگ قرمز به صورت متراکم شده در خط‌های قرمز رنگ قابل مشاهده‌اند.

* بافت سنگ عقیق سبز خود را مشاهده کنید، نوع بدل در مقام قیاس با نوع اصل بافت نرم‌تری دارد. یشم سختی کمتری نسبت به این گوهر دارد و چنانچه نوع اصل باشد، یشم روی آن خراش ایجاد نخواهد کرد. نوع مصنوعی نسبت به نوع اصل عیوب فراوان‌تری روی سطح خود دارد.

* به چگونگی تراش خوردن سنگتان توجه کنید. سنگ‌هایی همچون عقیق سبز اصل بسیار حرفه‌ای‌تر تراش می‌خورند. همچنین درخشش قابل توجهی دارد و بدون خط و خش و ترک است.

* با دقت به مقدار شفافیت گوهر دقت نگاه کنید. شفافیت سنگ اصل به اندازه سنگ مصنوعی خوب نیست.

*شفافیت در نوع معدنی و طبیعی دارای کمی بی‌نظمی در شفافیت است و گاهی می‌شود درونش خطوط و هاله‌هایی مشاهده کرد، حال آن که نوع تقلبی شفافیت بسیار بالایی دارد و مانند شیشه است.

نکته: این موارد نمی‌توانند به صورت قطعی، اصل یا بدل بودن سنگ‌های عقیق مانند سنگ عقیق سبز را مشخص کند؛ زیرا جنس سنگ‌ها با یکدیگر متفاوت و ممکن است سنگ اصلی یافت شود که به طور مثال مانند شیشه شفاف باشد و یا هاله بسیار کمی داشته باشد، پس جهت بهره بردن از خواص عقیق سبز و تشخیص اصل بودن یا اصل نبودن یک سنگ به طور قطعی نیاز به تأیید یا رد یک کارشناس حرفه‌ای دارد که سال‌ها در این زمینه فعالیت کرده باشد.

0 نظرات

ارسال نظرات