سنگ شاه مقصود

سنگ شاه‌مقصود نوعی از سنگ یشم محسوب می‌شود که میان مسلمانان محبوب است. این سنگ به رنگ‌های زرد، سبز روشن، قرمز، نباتی و سیاه موجود است.

شاه مقصود

تسبیح شاه مقصود

 تسبیح شاه مقصود در میان مسلمانان محبوبیت خاصی دارد. سنگ یشم انواع مخصوص به خودش را دارد و به یکی از نوع خاص آن شاه مقصود گفته می‌شود. اکثراً شاه مقصود را به رنگ زردش می‌شناسند، اما به غیر از رنگ زرد، رنگ‌های سبز روشن، قرمز، نباتی و سیاه، طیف رنگی موجود برای سنگ شاه مقصود هستند.

مصرف این سنگ بیشتر در ساخت تسبیح و انگشتر است. زیبایی به خصوص سنگ شاه مقصود تنها ویژگی مثبت آن نیست، خواص معنوی سنگ و تسبیح شاه مقصود باعث شده است اقبال افراد علاقه‌مند به این سنگ افزایش پیدا کند. همه چیز، نو و آکبند آن خوب است، اما در اینجا قضیه برعکس است! تسبیح شاه مقصود هرچه بیشتر کار کرده باشد گران‌تر و با ارزش‌تر می‌شود و این به دلیل خاصیت سنگ شاه مقصود است!

سنگ شاه مقصود هرچه بیشتر دست بخورد براق‌تر می‌شود و هرچه براق‌تر شود زیباتر و به تبع آن گران‌تر خرید و فروش می‌شود.

تسبیح شاه مقصود اصلی معمولاً به رنگ‌های زرد، سبز، زیتونی، نباتی، قرمز و مشکی یافت می‌شود. لازم به ذکر است که گران‌ترین نوع شاه مقصود زرد خوش رنگ آن می‌باشد.

معدن سنگ شاه مقصود در کوه‌های واقع در اطراف شهر قندهار (شهری در کشور افغانستان) در جهت غربی مزار امام‌زاده‌ای جلیل القدر مشهور به شاه آقا که از نسل امام کاظم علیه‌السلام می‌باشد، قرار دارد. در برخی منابع گفته شده وجه تسمیۀ این سنگ به این نام آن است که در آن زمان افغانستان جزء ایران بوده و شخصی به نام مسعود شاه از طرف پادشاهان صفوی، حاکم آن منطقه بوده و چون او مرقد امام‌زاده شاه آقا را تعمیر و بر آن بنایی ساخت و آن منطقه را آباد نمود، لذا سنگ‌هایی که از آن کوه نزدیک به این امام‌زاده استخراج می‌کرده‌اند و از آن تسبیح می‌ساختند را شاه مسعود می‌نامند که به مرور ایام به شاه مقصود تغییر یافت.

تسبیح شاه مقصود تسبیحی است که هرچه از آن استفاده شود، هم تراش سنگ مرتب‌تر شده و هم سنگ‌ها براق می‌شوند و هنگامی که به این مرحله رسیدند، این نوع تسبیح با ارزش و قیمتی می‌شود.

آزمايش‌هايي كه بر روي اين سنگ انجام شده نشان مي‌دهد كه سنگ شاه مقصود سبب دفع نيروهاي منفي و تقويت انرژي‌هاي مثبت بدن مي‌گردد و آرام‌بخش است.

خصوصیات تأثیرگذار بر ارزش شاه مقصود

۱. شفافیت: مهره‌های تسبیح شاه مقصود هرچه شفاف‌تر باشد قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت. شفافیت به این معناست که داخل سنگ باید دیده شود و نخی که از وسط مهره‌های تسبیح عبور کرده است کاملاً مشخص باشد؛ و برعکس تسبیح هرچه کدر‌تر باشد قیمت آن هم پایین‌تر خواهد آمد.

۲. پاکی: این سنگ به دلیل اینکه از دل کوه استخراج می‌شود، ممکن است ناخالصی‌هایی در خود داشته باشد. پاکی سنگ به این معناست که درون سنگ نباید ناخالصی وجود داشته باشد. مثلا دیده شدن لکه‌های سیاه یا قهوه‌ای یا سفید در درون سنگ یا در سطح سنگ یک ایراد محسوب می‌شود و از قیمت تسبیح می‌کاهد.

3.تراش: تراش دادن مهره‌های تسبیح شاه مقصود برعکس تمام تسبیح‌های دیگر کار دست می‌باشد که در سنگ‌های با کیفیت بسیار با دقت انجام می‌شود. اما در سنگ‌های کدر یا لکه‌دار دقت زیادی در تراش اعمال نمی‌شود؛ چرا که وقت گذاشتن برای تراشیدن یک تسبیح مثلاً کدر ارزشی نخواهد داشت، اما اگر سنگی شفاف و پاک پیدا بشود به همان میزان در تراشیدن آن نیز دقت می‌شود و خود این دقت باعث گران شدن تسبیح می‌شود. لازم به ذکر است تسبیح‌های شاه مقصود افغانی اصل را معمولاً از ریز به درشت نخ می‌کنند.

همچنین مهره‌های روبه‌روی همدیگر باید دقیقاً به یک اندازه تراشیده شده باشند تا در نهایت عدسی‌های تسبیح دقیقاً روبه‌روی هم قرار گیرد. هرچه هارمونی این تراشکاری بهتر و با شیب مناسب‌تری اعمال شده باشد، قیمت تسبیح بالاتر می‌رود و برعکس اگر مهره‌های رو‌به‌رو هم اندازه نباشند یا شکل بیضی آن درست و صاف نباشد و فرورفتگی یا ناموزون باشد قیمت تسبیح کاهش می‌یابد.

۴. جلا: جلا به معنی براق بودن سطح مهره‌های تسبیح می‌باشد که هرچه براق‌تر باشد تسبیح گران‌تر و زیباتر خواهد بود. علت اینکه تسبیح شاه مقصود کار کرده گران‌تر از تسبیح آکبند می‌باشد دقیقاً همین ویژگی می‌باشد. سنگ شاه مقصود هرچه بیشتر در دست بچرخد براق‌تر و زیباتر و البته گران‌تر می‌شود.

۵. رنگ: رنگ تسبیح شاه مقصود باید یک دست باشد؛ به این معنا که تمام مهره‌های تسبیح از بالا تا پایین دقیقاً یک رنگ باشد. مثلاً اگر تسبیح سبز پررنگ است، تمام مهره‌ها سبز پررنگ باشد و اینطور نباشد که برخی کم‌رنگ‌تر از برخی دیگر باشد. این دو یا سه رنگی، یک ایراد بزرگ محسوب می‌شود و از قیمت تسبیح می‌کاهد.

۶. معدن: معادن سنگ شاه مقصود مختلف می‌باشد که سنگ برخی از معادن قدیمی آن دیگر تمام شده است. اگر شاه مقصودی که می‌خرید جزو آن دسته از معادنی باشد که سنگش به اتمام رسیده و دیگر تولید نمی‌شود، معنایش این است که اگر هزار عدد از آن تسبیح در کل بازار موجود است، دیگر این هزار عدد به هزار و یک عدد تبدیل نخواهد شد؛ بنابراین اگر قصد خرید تسبیحی که جزو این معادن می‌باشد را دارید، نباید از قیمت سر به فلک کشیده آن شکایت کنید، چون در همان مثال یکی از هزار عدد تسبیح موجود در بازار در دست شما خواهد بود.

۷. متفرقه: بعضی عوامل متفرقه هم هستند که در قیمت تسبیح شاه مقصود تأثیر دارند؛ مثلا گذاشتن عدسی در بین تمام مهره‌های تسبیح که صرفاً برای زیبایی گذاشته می‌شود و این نوع تسبیح نه برای ذکر که معمولاً مخصوص چرخاندن در دست می‌باشد و بیشتر هم دست خود سازندگان افغان دیده شده است.

نحوۀ تشخیص اصل بودن تسبیح شاه مقصود

تسبیح شاه مقصود یکی از محبوب‌ترین سنگ‌ها در بین تسبیح‌های سنگی است که در بازار موجود می‌باشد و معمولاً هرزمان تقاضا زیاد شود، تقلب هم در آن شاخه به همان میزان زیاد خواهد شد. مخصوصاً اینکه جنس مرغوب و اصل این سنگ، ارزشمند و کمیاب می‌باشد.

تسبیح شاه مقصود اصل برای معادن مختلف کشور افغانستان می‌باشد که رنگ‌های متفاوتی دارد. اینکه برخی می‌گویند شاه مقصود اصل زرد است یا شاه مقصود اصل فقط سبز است یا فقط انگوری است، تفکر اشتباهی است که میان مردم رایج شده است. شاه مقصود چندین رنگ مشخص دارد و تمام این رنگ‌ها هم همگی اصل افغانی هستند.
رنگ‌های شاه مقصود عبارتند از: زرد، سبز، قرمز، نباتی، مشکی و زیتونی. در بین رنگ‌های بالا سنگ شاه مقصود زرد اصل، از همه با ارزش‌تر و گران‌تر و کم‌یاب‌تر می‌باشد و درست به همین خاطر است که تسبیح شاه مقصود زرد در انواع و اقسام مختلفی در بازار عرضه می‌شود تا زمینۀ تقلب و کلاه‌برداری برای سودجویان فراهم شود.

خواص مخصوص شاه مقصود

شاه مقصود را سمبل صلح می‌گویند. تأثیر مثبتی که شاه مقصود بر افراد می‌گذارد و توجیه علمی هم برای اثبات آن وجود دارد، این است که تمام انرژی‌های مثبت فضا را به سمت وی جذب می‌کند و مانع از تأثیر گذاشتن نیروهای منفی آزار دهنده در انسان می‌شود. تنش‌ها و اضطراب‌هایی که گاهی انسان‌ها دچارش می‌شوند با استفاده از شاه مقصود کاملاً خنثی می‌گردند و شخص به حالت تعادلی و رضایت بخشی می‌رسد. از نگین شاه مقصود به عنوان راهکاری برای رهایی از غم و افسردگی استفاده می‌شود.

خواص معنوی تسبیح شاه مقصود                                                                                           

 محیط پیرامون انسان همواره مملو از انرژی‌های منفی و مثبت است. جذب و دفع این طیف‌های انرژی به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر احوال و اتفاقات زندگی افراد تأثیر می‌گذارد. با جذب انرژی‌های مثبت می‌توان از فواید پر کاربرد آن استفاده کرد. آرامش و رفع تنش، کنترل داشتن بر شرایط و بهبود چشمگیر رفتار‌های اجتماعی از آثار اولیۀ جذب انرژی مثبت هستند. این مسئله هم در فرهنگ دینی مورد تأیید است و هم در آئین‌های عرفانی؛ همچنین در سال‌های اخیر دانشمندان با تحقیق در این زمینه به نتایج شگرفی دست یافته‌اند که تأیید کننده همین مسئله است.

یکی از اصلی‌ترین خواص معنوی تسبیح شاه مقصود ایجاد صلح و دوستی است. از این تسبیح برای رفع نگرانی و رسیدن به آرامش استفاده می‌شود. حفظ و ارتقاء پاکدامنی از دیگر خواص معنوی این تسبیح است. افرادی که با این تسبیح ذکر می‌گویند، کسب و کار پر رونق‌تری دارند. دفع انرژی‌های مضر، درمان بیماری‌ها، افزایش قوای جسمانی و… از جمله خواص معنوی تسبیح شاه مقصود که برای آن ذکر کرده‌اند می‌توان دفع انرژی‌های منفی و جذب انرژی‌های مثبت را نام برد که در اصل مهم‌ترین کار‌هایی هستند که یک سنگ می‌تواند با تأثیراتش انجام دهد. دفع انرژی‌های منفی و جذب انرژی‌های مثبت در حالت معمولی بسیار در حالات روانی افراد تأثیرگذار است و زمانی که با ذکر‌های مورد توصیۀ بزرگان دین همراه می‌شود تأثیر شگرفی بر افراد می‌گذارد.

ارتشاعات بسیار ملایم برای فعال‌سازی کل بخش‌های بدن و هماهنگی اعصاب از جمله خواص تسبیح شاه مقصود است. اگرچه اغلب خواص معنوی تسبیح شاه مقصود به خاطر دفع انرژی‌های منفی است، اما هرکدام از این خواص به تنهایی اهمیت بسیاری دارند. درمان افسردگی، اصلاح جریان خون، تحریک و تقویت حس چشایی، شادی خلق‌وخو و نیروبخشی به ستون فقرات از خواص تسبیح شاه مقصود می‌باشد.

 

0 نظرات

ارسال نظرات